2024. október 18. Lukács napja van
MÖSZLAP
MÖSZLAP

möszlap

Az európai parlamenti és a helyi választások 2014

Hír

2014-03-19


Az Európai Unió a választójogi kérdéskörben a helyi önkormányzati és az európai parlamenti választásokat szabályozza irányelvekben. A szabad mozgás az uniós polgársághoz tartozó egyik alapjog, többek között szabadon telepedhetünk le az uniós tagállamokban és részt vehetünk a lakóhelyünk szerinti helyi önkormányzati, valamint az európai parlamenti választásokon.



Az Európai Unió a választójogi kérdéskörben a helyi önkormányzati és az európai parlamenti választásokat szabályozza irányelvekben. A szabad mozgás az uniós polgársághoz tartozó egyik alapjog, többek között szabadon telepedhetünk le az uniós tagállamokban és részt vehetünk a lakóhelyünk szerinti helyi önkormányzati, valamint az európai parlamenti választásokon.

A 2014-es európai választásokat május 22-25. között tartják az EU 28 tagállamában. Minden tagállamnak saját választási törvényei vannak, amelyeknek figyelembe szükséges venni a hivatkozott uniós irányelveket és minden ország maga dönt arról, hogy az uniós intézmények által meghatározott négynapos európai választási időszakon belül melyik napon tartja meg az EP választást. Magyarországon május 25-én szavazhatunk 21 magyar európai parlamenti képviselőre a következő 5 éves EP ciklusra vonatkozóan.

Az Európai Parlamentben (EP) 2014-től összesen 751 EP képviseli a hazai és egyúttal uniós polgárok érdekeit. Az EP képviselői helyeket az uniós szerződések a csökkenő arányosság elve alapján osztják szét a tagállamok között. Az uniós szerződés egyik fontos új eleme, hogy a mostani európai parlamenti választás lesz az első, amelyen az európai pártcsaládok listavezetői egyben európai bizottsági elnökjelöltek is. Az EP választáson győztes pártcsalád lesz az, amelyik először javaslatot tehet majd az európai bizottsági elnök személyére.

A megválasztáshoz az EU 28 állam-, illetve kormányfőjének támogatása is szükséges. Az Európai Bizottság (COM) elnökéről az Európai Parlament szavaz és ennek értelmében a választók mostantól beleszólhatnak abba, ki képviseli a Bizottságot a következő 5 éves ciklusban. (az EP és a COM 5 éves időszakra szóló mandátumokkal valósítja meg a kitűzött célokat).

A 13 európai politikai párt közül öt nevezett meg jelöltet az Európai Bizottság elnökének posztjára. Az Európai Néppárt (EPP) jelöltje Jean-Claude Juncker, Luxemburg korábbi miniszterelnöke; az Európai Szocialista Párt (PES) az Európai Parlament elnökét, Martin Schulzot jelölte, a liberálisok és demokraták (ALDE) Guy Verhofstadt korábbi belga miniszterelnököt; a Zöldek a francia José Bovét és a német Ska Kellert; az Európai Baloldal pedig a görög SYRIZA párt vezetőjét, Alexis Tsiprast.

A helyi önkormányzati választásokra vonatkozóan az uniós polgárok aktív és passzív választójogának gyakorlását a 94/80/EK irányelv határozza meg. Tagállamonként eltérő időszakban valósulhatnak meg a helyi önkormányzati választások, aminek lebonyolítása belügy, ugyanakkor a hivatkozott irányelvben foglaltaknak szükséges megfelelni minden tagállami helyi választásra vonatkozó szabályozásnak.

A Régiók Bizottsága a választójog, az uniós polgárság témakörét is aktívan követi és fogalmaz meg, dolgoz ki álláspontokat, CoR véleményeket. Az egyik jelentős CoR vélemény a témakörben Dr. Gémesi György nevéhez fűződik, aki előadóként dolgozott ki véleményt „Az uniós polgárság erősítése: az uniós polgárok választójogának támogatása” címmel, amelyet a tagállami CoR tagokkal való megvitatást követően a plenáris ülésen fogadtak el 2013-ban.

Bővebben a választójogról az Európai Bizottság Igazságügyi Főigazgatóságának honlapján találhatóak ismeretek, hírek: http://ec.europa.eu/justice/citizen/voting-rights/index_en.htm

Európai Parlamenti választások: http://www.elections2014.eu/hu


Letölthető tartalmak:
 

Az Európai Bizottság (COM) jelentése az uniós polgárságról (2013)  
A Régiók Bizottsága (Cor) véleménye
A Tanács 1994-es helyi önkormányzati választásokra vonatkozó irányelve 

A Tanács 1993-as irányelve  
A COM közleménye a 2014-es uniós választásokra vonatkozóan 
A COM jelentése a 94/80/EK irányelv alkalmazásáról
Leuveni tanulmány: a helyi önkormányzatok kommunikációs lehetőségei (EN)   


Vissza