Tíz nappal a választások előtt - Gémesi György az ATV vendége volt
Hír
2012-11-10
Dr. Gémesi György, Gödöllő polgármestere, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) elnöke 2010. szeptember 23-án reggel az ATV Reggeli Jam című műsorának vendége volt.
Dr. Gémesi György, Gödöllő polgármestere, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) elnöke 2010. szeptember 23-án reggel az ATV Reggeli Jam című műsorának vendége volt.
– Hírvita rovatunkban itt van velünk Gödöllő polgármestere, Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének vezetője. Jó reggelt kívánok!
– Jó reggelt kívánok!
– Nem elsősorban erről akarjuk kérdezni, dehát azért sok szó esik erről is, hogy akkor Ön most kivel együtt, vagy ki ellen indul Gödöllő polgármesterének. Ugye éppen a mai Magyar Narancsban jelent meg egy interjú Önnel, vagy egy írás, hogy indít-e a Fidesz Ön ellen mást vagy sem - kérdéskörben.
– Hát indít. Ez most már kiderült az elmúlt időszakban.
– Na de megígérték állítólag korábban, hogy nem indítanak.
– Volt ezzel kapcsolatban megállapodás. Ezen már túl vagyunk. Gyakorlatilag tíz nap van a választásokig. Minden tekintetben felkészültünk. A Gödöllői Lokálpatrióta Klub jelöltje vagyok, mint ahogy eddig is. 1994-től annak a jelöltje voltam. A csapattal felkészültünk. Én úgy gondolom, hogy a programunk, a hitelességünk, az elmúlt húsz év, az mindenképpen azt az igényt azt jogosnak tarthatja, hogy a bizalmat kérjük a többségtől a városban. Itt azt hiszem, hogy nem pártok fognak, és nem pártlogók fognak versenyezni, hanem azt hiszem, hogy...
– De akkor van esélye, hogyha nem pártlogók versenyeznek. Ha pártlogók versenyeznek, akkor megy az úthenger ám szépen.
– Így van. És azért azzal, hogy a múlt héten megkapta a város a Városimázs díjat... Ezt a tíz- és ötvenezer közötti lakosú városok között a médiafigyelő, és az Observer objektív mérései alapján azok kapják meg, akik az elmúlt évben, 2009-ben a legtöbb pozitív hírt adták ki magukról. A pozitív hírhez pozitív esemény kell! Tehát ez azt jelenti, hogy annyi minden dolog történt Gödöllőn 2009-ben, ami alapján a mi kategóriánkban a legjobbak vagyunk, és amire büszkék vagyunk.
– A jó hír nem hír, szokták mondani.
– Szokták mondani. De én azt hiszem, hogy három nagyon komoly indoklás volt, ami miatt a pontozáson mi lettünk az elsők. Az egyik az, hogy a gödöllői kultúra, amibe nemcsak a kastély, hanem a város kulturális élete, aktivitásai, és arról szóló hírek. A másik a gödöllői oktatás, ami a büszkeségem. Hiszen ma az oktatás kapcsán azért nagyon sok kritikát szoktunk hallani. Az oktatási intézményei, felkészültsége, és az oktatási programok. És a harmadik a város fejlesztési programjai, amik így összességében azt gondolom, hogy egy hihetetlen jó üzenetcsomagot tudott kiadni 2009-ben.
– Így jött össze a sok pozitív, jó dolog.
– És így jött össze.
– A Fidesz átejtette Önt, hogy korábban azt mondta, hogy nem indít jelöltet, aztán mégis? Átvágta a palánkon? Ahogy szokták ezt szépen mondani.
– Hát én nem fogalmazok így. Én azt gondolom, hogy...
– Jó, csak kérdezem.
– Én azt gondolom, hogy nem tartotta be a megállapodást. Ennyi. Nem a Fidesz, hanem a Fidesznek a politikusai. Ebből egyébként az egyik megállapodás...
– A Fidesz politikusai alkotják a Fideszt.
– Ez így van. Az egyik megállapodás kapcsán Ángyán József államtitkár úr egyébként leírta a magyar kormány tagjaként, illetve gödöllőiként, hogy az egyik megállapodás az a mostani regnáló képviselő és közötte történt. Ezt nyilvánosságra hoztuk. Nem tudok többet mondani. És nem is akarok ezzel foglalkozni. Ezen már réges-régen túl vagyok.
– Akkor lépjünk tovább! Említette az oktatás ügyét. Ugye a Fidesznek van egy olyan - most már - törvénye, amely sokkal szigorúbban szankcionálná azt, hogyha egy gyerek nem jár iskolába, és jegyzői hatáskörbe, tehát az önkormányzat hatáskörébe utalja azt, hogyha valaki ötven óránál többet igazolatlanul hiányzik, akkor mi mindent kell vele tenni. Az első kérdésem az, hogy Ön, mint aki mégiscsak közelről lát egy önkormányzatot, mit gondol, hogy lesz-e elég ereje az önkormányzatnak ezekre a feladatokra, és hogy ez hatékony-e? Tehát benntartja-e inkább az iskolában a nehezebben ott tartható gyerekeket?
– Azt mindenféleképpen el kell mondani, hogy az irány jó. Tehát valamilyen formában rá kell szorítani azokat a szülőket, akik lazán veszik a kötelezettségeiket, hogy a gyerekeket iskolába járassák. Tehát ez, én azt gondolom, hogy valamilyen formában ezt próbálja szankcionálni, ezt próbálja valamilyen irányba elvinni.
– Már félve mondom, hogy lehet esetleg olyan iskolát is csinálni, ahova szeretnek bejárni a gyerekek. Dehát gondolom azért ez ennél bonyolultabb.
– Az élet bonyolultabb. És a másik az, hogy nem szankcionál. Tehát azt mondja, hogy nem kapja meg, vagy felfüggeszti a családi pótlékot. Hogyha ötven órát hiányzik, vagy ötvennél többet, fölfüggeszti a családi pótlékot, de megkapja a gyerek a juttatást, csak természetben. Tizenhatodikától érvényes ez a dolog, most jött ki két napja a kormányrendelet ezzel kapcsolatban. Itt én inkább arra hívnám fel a figyelmet, hogyha egy önkormányzattól feladatot kér egy kormány, akkor egy picit adjon időt a felkészülésre. Igaz, az első hónapok...
– Mire kell itt felkészülni? Nem jár a gyerek, a jegyző elindítja ezt a...
– Nem olyan egyszerű. A természetbeni juttatásnak mik a formái? Hogy most akkor élelmiszert, ruhát? Hol vásárolja le? Ugye a közbeszerzési dolgok, a jogszabályok ebbe mind-mind...
– Ki szervezi meg? Mire van szüksége?
– Énszerintem az önkormányzatok szívesen segítenek ebben. Tehát ezzel nincs semmi gond. Csak ne két napot adjanak arra, hogy ezekkel a helyzetekkel szembetaláljuk magunkat!
– De hónapok óta tudjuk, hogy lesz egy ilyen szabály.
– Azt tudjuk. Csak azt nem tudjuk, hogy mi a végrehajtás. És a végrehajtás jött most ki.
– Kreatív, önálló önkormányzatok megoldják.
– Ez kétségen kívüli, hogy megoldják, csak én azt gondolom, hogy ebben a dologban, abban a feladathalmazban, ami szeptemberbe egyik pillanatról a másikra rázúdult az önkormányzatokra, szerintem egy picit több ráfutási időt kell adni. Egyébként pedig tegnap körbe...
– Jó, hát az ötven órához azért kell némi idő, hogy összejöjjön.
– Így van. Pontosan ezért körbeérdeklődtük azért a jegyzők egy részét. Gyakorlatilag Hevesben van három ilyen eset. A mi környékünkön egyenlőre egy sincs. Tehát egy pici ráfutási idő azért mégiscsak lesz, pontosan azért, mert az ötven óra nem fog összejönni egy hét alatt, vagy ha összejön, akkor ott valami egészen más...
– Ötven óra hiányzás nem jöhet össze.
– Persze. Hát hogyha esetleg komoly betegség van, az más.
– De az nem számít, mert igazolatlan hiányzás kell..
– Így van.
– Tehát itt azért az jól látszik, hogy meg lehet ezt csinálni mechanikusan. Hogy csomag, tessék, itt van, vigyed! Lehet, hogy semmi nem kell neked belőle, ami benne van, de meg lehet oldani a feladatot. És lehet nyilván, ami több időt, meg gondolkodást vesz igénybe, hogy na, ennek a családnak mire van szüksége, és akkor úgy összeállítani mondjuk egy ilyen packot. Azért erre a gondoskodásra van-e ereje az önkormányzatoknak, vagy csak túlesni rajta?
– Szerintem azok a családok, ahol ilyen veszélyeztetett helyzetben lévő gyerekek vannak, ezek azért regisztrálva vannak az önkormányzatoknál. Tehát új nincs a nap alatt. És feltehetően tavalyi évben is ismert volt, hogy kik voltak azok a nagyobb hiányzók. Tehát itt azért a helyi szociális háló, a népjóléti irodák, a szakemberek, nyilván egy információs bázissal már rendelkeznek. Itt a lényeg csak az, hogy technikailag hogy bonyolíthatják le azt, hogy adott esetben a családi pótlékot fölfüggesztve, annak összegében havonta milyen formában, milyen adagokban lehet levásárolni.
– Ha jól emlékszem a családi pótlék feléről van csak szó.
– Igen, igen. Én azt hiszem, hogy jó az irány, és ezekkel foglalkozni kell, ezekkel a dolgokkal, mert ha tetszik, ha nem, a világ olyan, pláne abban a körben, akik érintettek, hogy a zsebükön keresztül sokkal jobban megfoghatók.
– Ezzel mindenki így van. Tehát az autósokat is megbüntetik, és akkor tudja, hogy hova nem szabad parkolni.
– Pontosan. Abszolút így van.
– Tehát ez általános.
– Abszolút így van, és ebben a dologban szerintem ez egy fogyasztható nagyságrend. Tehát nem gondolom, hogy attól félni kellene, hogy ebből valami katasztrófa lesz. És mint ahogy említettük, ugye az ötven óra miatt, azért ez inkább majd október vége, november közepén jelentkezhet azoknál, akik ilyen krónikus hiányzók.
– És lehet, hogy van egy olyan fegyelmező hatása is, hogy nehezebben érik el az ötven órát, mert jobban meggondolják.
– Persze. A pedagógusoknak is van egy eszköze. És szerintem ezeket szép lassan, ezeket a típusú dolgokat - sok minden más esetben az oktatás területén - szerintem érdemes bevezetni, érdemes foglalkozni a gyerek érdekében. Természetesen minden a tanuló érdekében történik, illetve a mögöttes családi háttér érdekében.