Tiltakozás a 2010-es költségvetés tervezete ellen
Hír
2013-01-18
A Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) tiltakozik a 2010-es költségvetés tervezete ellen. A szervezet úgy gondolja, ez végső csapást jelent a családokra. Gémesi György, az Önkormányzatok Országos Szövetsége (MÖSZ) elnöke a költségvetés-tervezettel kapcsolatban elmondta: „Nagy reményeink természetesen nincsenek, mégis fel kell hívni a figyelmet arra, hogy kettőszázötven és háromszáz milliárd forint az az összeg, amelyre rúg a településeket érintő mozgástér-szűkülés.”
A Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) tiltakozik a 2010-es költségvetés tervezete ellen. A szervezet úgy gondolja, ez végső csapást jelent a családokra. Gémesi György, az Önkormányzatok Országos Szövetsége (MÖSZ) elnöke a költségvetés-tervezettel kapcsolatban elmondta: „Nagy reményeink természetesen nincsenek, mégis fel kell hívni a figyelmet arra, hogy kettőszázötven és háromszáz milliárd forint az az összeg, amelyre rúg a településeket érintő mozgástér-szűkülés.”
A NOE tiltakozását fejezi ki, egyúttal felszólítja a parlamenti pártokat, jelenlegi formájában ne fogadják el a jövő évi büdzsét, mert az „a családok életfeltételeit – az alapvető egészségügyi ellátást, a gyermekek iskoláztatását és közvetve mindennapi kenyerüket – veszélyezteti.”A tervezet ugyanis elvonásai révén nemcsak az önkormányzatokat hozza lehetetlen helyzetbe, hanem az általuk működtetett oktatási és egészségügyi intézményeket is.
A megszorítások mértéke miatt félő, hogy további iskolabezárások következnek, míg a települési finanszírozás jelentős redukálása következtében azok nem fognak tudni feladataikkal megbirkózni. Úgy gondoljuk, az intézkedések révén gyermekeink jövőjét veszélyeztetik - a válságra hivatkozva tehát megint őket dobják ki először a süllyedő hajóból” – vélekedett Szabó Endre elnök.
Meghívott vendégként volt jelen az eseményen Gémesi György, az Önkormányzatok Országos Szövetsége elnöke, aki elmondta: "Nagy reményeink természetesen nincsenek, mégis fel kell hívni a figyelmet arra, hogy kettőszázötven és háromszáz milliárd forint az az összeg, amelyre rúg a településeket érintő mozgástér-szűkülés. Ennek jelentős részét teszi ki az iparűzési és az idegenforgalmi adó csökkenése, illetve a többletkiadásokból adódó terhek.
Nem szabad megfeledkezni továbbá a rehabilitációs járadékról, ami nyilván nagyon jó célokat szolgál, ám újabb adóként lett az önkormányzatok nyakába varrva. Ez azt jelenti, hogy amennyiben egy település nem alkalmaz megfelelő számú fogyatékos személyt a feladatellátásban, akkor ilyen járadékot kell fizetni. Ez például egy Gödöllő nagyságú városnál az évi húszmillió forintot is elérheti" - közölte a MÖSZ elnöke.
Gémesi György elővezetett két további pontot is, amely közvetlenül érinti a gyermekek és a családok mindennapjait: az egyik a közoktatásban megjelenő nominális forráscsökkenés, amely szűkíti a mozgásteret, s ebből következően a színvonal eséséhez vezet, a másik pedig a szociális területen bekövetkező hasonló jelenségek. Ezeket azonban csak kétféle módon lehet ellensúlyozni: vagy az érintettek nem kapják meg a megfelelő szolgáltatásokat, vagy pedig a család fizet többet értük.
Kardosné Gyurkó Katalin, a NOE elnökségi tagja azt emelte ki: egyre több a létminimum alatt vagy annak közelében élő família, akiknél egyre inkább szükség van életvezetési vagy az önkormányzat szociális intézményein keresztüli segítségre. Ha azonban a hivatalok forrása apad, ott elbocsátásokat lesznek kénytelenek végrehajtani, aminek következtében értelemszerűen mind kisebb kapacitás marad az előbb említett szolgáltatások ellátására. Visszásnak érzi ugyanakkor, hogy jelentős állami pénzek folynak el prevencióra ahelyett, hogy az iskolában tarthatnák a gyerekeket különböző foglalkozásokra. Így tehát egyfelől elvonnak az oktatástól, másfelől azonban az elvárások megmaradnak a tanulók megóvására.
Kardosné úgy folytatta: a NOE felháborodását fejezi ki a minap elfogadott Ptk. miatt, mivel annak a családügyet érintő fejezetét szinte változatlan formában hagyták jóvá. Ebben a szervezet nem látja biztosítottnak a házasság, az anyaság és a család elsődleges tiszteletét, amit egyébként ők már huszonkét éve, vagyis megalakulásukkor alapszabályzatukban fektettek le.
A szintén jelen lévő Morvayné Bajai Zsuzsanna elnökhelyettes hozzáfűzte: beláthatatlan következményekhez vezet a közoktatás elsorvasztása, az, hogy már szinte eltűnik az énekóra, gyakorlatilag nincs érdemi tömegsport-finanszírozás, megszűntek az önképzőkörök és a tehetséggondozó foglalkozások. "Ebből még elvenni a teljes összeomláshoz vezet.
Hosszú évek óta nőnek fel olyan generációk, amelyek sem a szocializáltság, sem pedig a tudás tekintetében nem tudják elérni azokat a minimális követelményeket, amelyek ahhoz szükségesek, hogy felnőve jövedelemtermelésre legyenek képesek. Márpedig ez gazdaságilag is abszolút öngyilkosság!" - hangoztatta kritikáját Morvayné.