2024. november 26. Virág napja van
MÖSZLAP
MÖSZLAP

möszlap

Számvetés és helyzetértékelés a MÖSZ küldöttgyűlésén

Hír

2013-09-30


A Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) 2013. szeptember 30-án, Gödöllőn megtartotta éves, rendes küldöttgyűlését, ahol a küldöttek nemcsak az elmúlt időszak eseményeiről, illetve a szövetség tevékenységéről kaphattak tájékoztatást, de megismerkedhettek a MÖSZ, TÖOSZ, KÖSZ és Faluszövetség között körvonalazódó, hatékonyabb érdekérvényesítést elősegítő együttműködés lehetséges formáival, illetve a MÖSZ jövőbeni terveivel is.



A Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) 2013. szeptember 30-án, Gödöllőn megtartotta éves, rendes küldöttgyűlését, ahol a küldöttek nemcsak az elmúlt időszak eseményeiről, illetve a szövetség tevékenységéről kaphattak tájékoztatást, de megismerkedhettek a MÖSZ, TÖOSZ, KÖSZ és Faluszövetség között körvonalazódó, hatékonyabb érdekérvényesítést elősegítő együttműködés lehetséges formáival, illetve a MÖSZ jövőbeni terveivel is.

 

Gémesi György elnöki beszámolója

„Az Önkormányzatok Nemzeti Egyeztető Tanácsában az egyeztetés változatlanul nem valósul meg, továbbra is az egyoldalú tájékoztatás a jellemző, az esetleges reakciókra nincs fogadókészség, a kialakított vélemény befogadására általában nincs visszajelzés. A kormányzat továbbra sem tekinti érdemi partnernek az önkormányzati szférát. Kivételt képez ez alól a feladatfinanszírozás, amellyel kapcsolatban a Belügyminisztérium is és a parlamenti albizottság is kikérte véleményünket” – mondta a Magyar Önkormányzatok Szövetsége elmúlt időszakban végzett tevékenységéről szóló beszámolójában Gémesi György, a MÖSZ elnöke.

A MÖSZ ennek ellenére minden eszközt megragad a különböző kormányzati és más szervezetekkel való egyeztetésre, amelyre az elmúlt évben – többek között – a feladatfinanszírozás és a hitelkonszolidáció kérdésében került sor. A szövetség részt vett az OKÉT, KÉF, a Településüzemeltetési Tanács, a Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanács munkájában, a jogszabályalkotáshoz kapcsolódó érdekegyeztető folyamat hatékonysága a korábbiakhoz hasonlítva nem változott.

Az önkormányzati szövetségek korábban tapasztalt szoros együttműködése nem erősödött, bár vannak törekvések a szorosabb kapcsolat kialakítására. Erre utal az a – küldöttgyűlésen egyhangúlag elfogadott – Közös Nyilatkozat is, amelyet a MÖSZ, a TÖOSZ, a KÖSZ és a Magyar Faluszövetség elnöke október 1-jén ír majd alá azon az ünnepi konferencián, amit a négy szövetség együttesen rendez a Helyi Önkormányzatok Napja alkalmából.

Az önkormányzatok általános helyzetét elemezve Gémesi György elsősorban az idén életbe lépett
feladatfinanszírozás hatásait emelte ki, amellyel az önkormányzatok először a költségvetés készítésénél szembesültek, s amellyel kapcsolatban a MÖSZ egy országos szakmai konferenciát is rendezett, mintegy félezer polgármester részvételével. A MÖSZ elnöke hasonlóan meghatározó lépésnek nevezte az önkormányzati adósság konszolidációját, az oktatási intézmények állami kezelésbe vételét, illetve a közmunka programokat is, amelyek a munkaerő tekintetében többletlehetőséget biztosítanak az önkormányzati kötelező feladatellátásban.

Mint Gémesi György beszámolójából kiderült, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége az elmúlt időszakban számos konferenciát, konzultációt rendezett – többek között – az önkormányzatok finanszírozásáról, az önkormányzati médiakommunikációról, a V4 országok önkormányzatainak együttműködéséről, a fenntartható településfejlesztésről, a közfoglalkoztatásról, a településüzemeltetésről, illetve az önfenntartó képesség fokozásának lehetőségeiről. Jelenleg is zajlanak az önkormányzatok vidékstratégia megvalósításában betöltendő szerepéről, illetve a helyi sajtó feladatáról és felelősségéről szervezett konferencia-sorozatok. Utóbbi a Magyar Újságírók Országos Szövetségével (MÚOSZ) való együttműködés eredménye.

A MÖSZ nagyon fontosnak tartja, hogy az önkormányzatok vezetői első kézből tájékozódjanak az önkormányzatokat érintő kérdésekben, ezért nagy súlyt fektet a Magyar Polgármester Online  (www.magyarpolgarmester.hu) elektronikus folyóirat fenntartására. Legfontosabb feladata a MÖSZ tevékenységének, véleményének az eljuttatása tagjainkhoz, de az önkormányzatokat közvetlenül érintő ügyek mellett lehetőséget biztosít az önkormányzatok érdeklődésére számot tartó szervezetek bemutatására, tevékenységük népszerűsítésére. A MÖSZ szakértői, vezetői minden lehetőséget megragadnak a MÖSZ álláspontjának bemutatására az elektronikus és nyomtatott médiumokban, amit számos rádiós és TV szereplés bizonyít. Mindemellett a MÖSZ évek óta működtetett honlapja (www.moszlap.hu) is a hétről-hétre frissített tartalommal várja az érdeklődőket.

„Az elmúlt időszakban erősödtek A MÖSZ nemzetközi kapcsolatai is – folytatta beszámolóját Gémesi György – nagyon jó kapcsolatot ápolunk a Hanns Seidel és a Konrad Adenauer Alapítvánnyal.  Részt veszünk a Régiók Bizottsága és az Európa Tanács Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusának munkájában, s a V4 Országok közötti együttműködésben is új lehetőségeket feltárására törekszünk.”

A szövetség aktivitása a jövőben sem csökken: a Helyi Önkormányzatok Napja alkalmából tartandó ünnepség után, november 8-án, országos feladatfinanszírozási konferencia következik, 2014-ben pedig – immár tizedik alkalommal – ismét megrendezésre kerül a Magyar Polgármesterek Világtalálkozója, amelyet a MÖSZ szeretne nemzetközi szintű rendezvénnyé bővíteni.   

Forrás: Magyar Polgármester Online 


 


 


Vissza