„Meg kell szüntetni a káoszt” – Konferencia az egészségügyről
Hír
2013-01-16
A Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) elnöke, Gémesi György szerint a Magyar Kórházak és Rendelőintézetek Szövetségének közreműködésével megszülethet egy olyan új egészségügyi stratégia, amely hozzásegíti Magyarországot a válságból való kilábaláshoz, fejlődésünk elindításához. Az elkészült stratégiát a társ önkormányzati szövetségekkel is megvitatják. Minderről azon a konferencián esett szó, amelyet Gödöllőn rendeztek meg 2009. november 27-én.
A Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) elnöke, Gémesi György szerint a Magyar Kórházak és Rendelőintézetek Szövetségének közreműködésével megszülethet egy olyan új egészségügyi stratégia, amely hozzásegíti Magyarországot a válságból való kilábaláshoz, fejlődésünk elindításához. Az elkészült stratégiát a társ önkormányzati szövetségekkel is megvitatják. Minderről azon a konferencián esett szó, amelyet Gödöllőn rendeztek meg 2009. november 27-én.
„Meg kell szüntetni a káoszt, fel kell számolni a felelőtlen kormányzás súlyos örökségét. Átgondolt, elvszerű nemzeti egészségpolitika kell, ami befolyást gyakorol valamennyi tárca, ágazat működésére. Új munkamegosztásnak kell kialakulnia az intézmények, szolgáltatók, szolgáltatási szintek között. Elsődleges cél a lakosság jobb és igazságosabb hozzáférést biztosító ellátása, ezt követi a hatékonyság fokozása. A lakóhely közelében kell biztosítani az ellátást, amikor ez csak lehetséges.” A többi között a fentieket tartalmazza az a nyilatkozat, amely a júliusban megalakult Magyar Kórházak és Rendelőintézetek Szövetsége első konferenciáján, Gödöllőn született.
A számos hozzászólással kísért tanácskozás feladata a szakmai szövetség alapvető céljainak és törekvéseinek bemutatása, a legfontosabb problémák és a lehetséges kivezető utak vizsgálata volt. A szövetség alapítói szerint pszichológiai fordulatra van szükség az egészségügyben: a puszta túlélésre törekvés helyébe a felülkerekedés stratégiája kell, hogy lépjen. A konferencia az ehhez szükséges széleskörű összefogást és új gondolkodásmódot kívánta megalapozni.
Megnyitójában Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) elnöke kiemelte: a Magyar Kórházak és Rendelőintézetek Szövetségének közreműködésével megszülethet egy olyan új egészségügyi stratégia, amely hozzásegíti Magyarországot a válságból való kilábaláshoz, fejlődésünk elindításához. Az elkészült stratégiát a társ önkormányzati szövetségekkel is megvitatják. Emlékeztetett rá, hogy a MÖSZ egyike az önkormányzati érdekképviseleti szervezeteknek. E szervezetek jól együttműködnek egymással. Létezik a Kormány – Önkormányzatok Érdekegyeztető Fóruma is, de az önkormányzatok szeptemberben felfüggesztették az ebben való tevékenységüket, mert tapasztalatuk szerint a kormány nem veszi komolyan a szövetségeket. Akkor hajlandók tovább folytatni a tárgyalásokat, ha a kormány érdemben akar velük egyeztetni.
Bölcs kormány partnernek tekinti az önkormányzatokat, folytatta Gémesi György, hiszen őket éppen úgy választották, mint a parlamentet, a közszolgáltatások jelentős részét ők látják el, rajtuk keresztül valósul meg a beruházások, tőkebefektetések nagy hányada. A helyben élő embereknek szolgáltatnak az utaktól az oktatáson át az egészségügyig. Az állampolgárok pedig jogos igényeket támasztanak a működésükkel szemben, hiszen azt adóforintjaikkal támogatják. A tanácskozáson született nyilatkozat azt is megállapítja, hogy „Az ágazat túlélését biztosítandó a kormány nem az egészségügy valódi képviselőivel, hanem a maga választotta önjelölt szervezetekkel tárgyalt és állapodott meg a közelmúltban. Azok a szervezetek, akik részt vettek a tárgyalásokon, a részvétel tényével legitimizálták a kormány elvonó intézkedéseit. A létrejött megegyezés nem az állampolgárok érdekeit szolgáló hosszú távú program alapján jött létre. A figyelem elterelését szolgálta az ágazat valódi problémáról, s annak megoldását valójában a következő kormány asztalára tolta. A kormány valójában nem az egészségügyi intézményektől von el pénzt, hanem a betegektől. Az elvonás mértékének növekedésével arányosan növekednek a várólisták. Az egészségügybe több pénz nem az egészségügyi intézmények gazdasági helyzetének javítása miatt kell, hanem a betegek gyógyulása érdekében. Az egészségügy intézményei a sztrájkkal, a minimál-ellátással, a betegek továbbküldözgetésével, a várólisták növelésével valójában a betegeket büntetik, akik a jelenlegi kormány elvonó politikájának ártatlan áldozatai. Szövetségünk megkezdte a munkát a jelenlegi helyzet gyökeres átalakítása érdekében, s javaslatait a választások után felálló új kormány rendelkezésére fogja bocsátani.”