2024. december 29. Tamás, Tamara napja van
MÖSZLAP
MÖSZLAP

möszlap

„Jólesik igazat mondani” – Interjú Gémesi Györggyel a 168 órában

Hír

2012-11-10


Gödöllő polgármestere 1996-ban alelnöki posztját, majd MDF-párttagságát és parlamenti mandátumát is feláldozta annak érdekében, hogy a Magyar Demokrata Fórum mondjon le minden együttműködésről a szocialistákkal, és közeledjen a Fideszhez. Ezek után bombaként robbant a múlt heti hír: a Fidesz most, húsz esztendő után először saját jelöltet indít Gémesi Györggyel szemben, Boros Andrea ügyvédnő személyében.



Gödöllő polgármestere 1996-ban alelnöki posztját, majd MDF-párttagságát és parlamenti mandátumát is feláldozta annak érdekében, hogy a Magyar Demokrata Fórum mondjon le minden együttműködésről a szocialistákkal, és közeledjen a Fideszhez. Ezek után bombaként robbant a múlt heti hír: a Fidesz most, húsz esztendő után először saját jelöltet indít Gémesi Györggyel szemben, Boros Andrea ügyvédnő személyében.

Polgármester úr! Ha nagyon kellene, el tudna-e végezni egy vakbélműtétet?

Persze. Ez olyan, mint a kerékpározás. Az ilyesmit gyakorlott orvos nem felejtheti el.


És milyen lenne vívóedzőnek?


Nos, edzői végzettségem és gyakorlatom nincsen, de azt hiszem, megállnám a helyemet, mert nagyon szeretem a vívást. Biztos vagyok abban, hogy gyerekeket jól oktatnék, hiszen az alapok, a fejvágás, a parádriposztok örökre ott vannak az ember tudatalattijában. Ahogy mondani szokták: ha álmomból felébresztenek, akkor is tudom őket.


Valójában azt szeretném megtudni, hogy van-e „B terv”? Hogy mit fog csinálni, ha nem lesz polgármester.


Nincsen „B terv”. Én komolyan gondolom, hogy a választópolgárok bizalmát ismét megnyerve folytathatom a munkát Gödöllő polgármestereként. Ha a város polgárai mégis másképpen döntenének, akkor lesz idő gondolkodni azon, hogyan tovább. Életem eddigi ötvennégy éve arra bizonyíték, hogy a feladatok megtalálják az embert.


Ön 2005-ben szakított az MDF elnök asszonyával, mert ő nem volt hajlandó kizárni a koalíciós alk- lehetőségét a szocialistákkal. 2006-ban ön a Fidesszel való választási együttműködés mellett állt ki, majd kilépett az MDF-ből. Sokan azt gondolták, hogy a Fidesz jutalmat ígért önnek.


Tény, hogy akkoriban sokan Fidesz-bérencnek kiáltottak ki. Pedig a döntéseimet sohasem kegyek keresése vagy pozíció iránti vágy határozta meg, hanem egy értékrend, amely nem választási ciklusoktól függ. Valaha ennek az értékrendnek az alapján csatlakoztam az MDF-hez, ennek alapján tettem a dolgomat. És ennek alapján távoztam, amikor úgy ítéltem meg, hogy a párt eltávolodott azoktól az elvektől, amelyek miatt a tagja lettem.


Tehát a Fidesszel nem tárgyalt arról, hogy cserébe mit adna.


Nem. Semmiről.


Miért veszített 2006-ban az országgyűlési választásokon?


Mert úgy gondoltam a két forduló között: a rosszabbul teljesítő MDF-jelölteknek vissza kell lépniük a Fidesz javára, hogy leválthassuk a szocialista kormányt. Ám a választókerületemben korábban nagyon sok MSZP-s, SZDSZ-es szavazóm is volt. A markáns kiállással elveszítettem az ő voksaik egy részét.


Érdemes volt ezzel a markáns üzenettel a nyilvánosság elé állnia?


Persze. Ez belülről jött. Azért mondtam, amit mondtam, mert úgy gondoltam helyesnek. Jólesett igazat mondani, kiállni a véleményem mellett. Tény, hogy ezért veszítettem – de ahogy mondtam is, az élet mindig hoz újabb feladatokat. Polgármesterként aztán korábban sohasem tapasztalt előnnyel nyertem, és előttem állt a lehetőség, hogy most már csakis a várossal foglalkozzam. Ennek pedig nagyon szép eredményei vannak. Gödöllő a kategóriájában az ország első három városa között van. Elnyertünk több mint ötmilliárd forint uniós pályázati pénzt, és kétmilliárddal magunk is képesek voltunk hozzájárulni a fejlesztésekhez. Óvodát, iskolát építettünk. A munkánkat pedig megkoronázta annak a hivatalos bejelentése, hogy Gödöllő lesz az európai uniós elnökség kiemelt helyszíne. Mindez magáért beszél.


Interjúkban elmondta, hogy tavasszal alkut kötött a Fidesszel. Alkut kötni is jólesett, ahogy korábban jólesett kiállni az elvei mellett?


Itt nem alkuról volt szó, hanem egy megállapodásról. Az alku megalkuvást jelent, ami rám nem jellemző. Ez megállapodás volt, amelynek az volt az alapja, hogy nem indultam az országgyűlési választáson, pedig higgye el: nagyon komoly lett volna a támogatottságom.


Azt, hogy ne induljon, Orbán Viktor kérte öntől, vagy valaki más a Fideszből?


Nem. Ez ez én döntésem volt: úgy gondoltam, hogy nekem azt kell bevégeznem, amit ebben a városban elkezdtem. Ezután egyeztünk meg magas állású Fidesz-vezetőkkel, hogy miután én a képviselő-választáson nem leszek a riválisuk, a Fidesz sem indít ellenem senkit a polgármesterségért. Erre kezet is adtunk.


Kivel?


A részletekbe nem megyek bele. A lényeg az, hogy három megállapodás volt. Egy régebbi, egy egészen magas szintű vezetővel, majd a választások előtt januárban újabb egyezség kompetens szereplővel, és később megállapodott erről a jelenlegi országgyűlési képviselővel valaki, aki ma az Orbán-kormány államtitkára.


Igen ám, de az ön Fidesz-támogatással induló ellenfele, Boros Andrea azt mondja: ezt a történetet csak öntől lehet hallani, ő a Fideszben nem értesült semmilyen megállapodásról. Azt sejteti, hogy...


...én mindezt csak kitaláltam.


Mi tagadás!


Ez elég érdekes lenne. Rólam tudható, hogy az elmúlt húsz évben a nyilatkozataimban nem voltak kitalációk. Nem nekem kell kommentálnom, ha a történet fideszes szereplői esetleg egymással sem kommunikálnak.


A választók tudják, hogy ellenfele mögött ott áll a Fidesz nagy parlamenti többsége. Lehet-e ezzel szemben igazi ellensúlyt állítani?


Lehet. Az elmúlt húsz év munkáját. Azt, hogy a KSH adatai szerint Gödöllő az utóbbi három év alatt három helyet lépett előre, az infrastruktúra kiépítettsége a belterületen gyakorlatilag százszázalékos. Hogy Gödöllő kiemelt uniós elnökségi helyszínként felkerült Európa térképére. Hogy ez a város az elmúlt években nem a pártpolitikai acsarkodásról volt híres, hanem az eredményeiről. Azért egy önkormányzati választás mégsem csak pártlogók versenye.


Ebben én nem lennék olyan biztos. Manapság minden országos kártya a Fidesz kezében van, és azok felülüthetik a helyi nyerő lapokat. Talán még az is függhet a polgármester személyétől, hogy tényleg Gödöllőn lesznek-e az uniós elnökség legfontosabb találkozói.


Nem. Ez kész döntés. Itt már minden a kastély felújításának ütemétől, a közbeszerzési eljárástól függ. Erre Brüsszelben is rábólintottak. Olyan egymilliárdos beruházásról van szó, amelyhez az unió kilencszázmilliót ad. És mi adjuk a maradék százmilliót. A város.


Tehát tévedés volna azt gondolni: az építkezés sebessége azon is múlhat, hogy a Fidesz-vezetés megharagszik-e Gödöllőre?


Nem hiszem, hogy erről szó lehetne. Az uniós elnökség nemzeti ügy, és nagyon fontos, hogy jól sikerüljön. A kastéllyal és a rendelkezésünkre álló infrastruktúrával mi kiváló technikai feltételeket kínálunk, és ehhez nagyon sok minden kellett. Többek között olyan évtizedes távlatban is előrelátó gondolkodás, amelynek eredménye az M31-es autópálya. Ezen érkezhetnek ide a miniszteri delegációk a Ferihegyi reptérről úgy, hogy közben ne kelljen Budapest közlekedését megállítani. Engem sohasem utasítottak pártközpontokból, sem az MDF-ből, sem a Fideszből, sem máshonnan, hogy milyen döntéseket kell meghozni. A határozatokat a helyi képviselő-testület hozta meg, és 2005-ben, a kellő pillanatban, amikor pályázni lehetett, már készen álltak az M31-es engedélyes kiviteli tervei. Ezek az én érveim, amelyekkel nyugodt szívvel állok a gödöllői választók elé. Mert – tévedés ne essék – ők választanak! És nem egy párt küld ki polgármestert. Nem egy pártközpont utasítása alapján dől el, hogy melyik várost ki irányítsa.


Tényleg? Meglátjuk. Tavasszal ön a 76 sportági szövetséget tömörítő Nemzeti Sportszövetség elnökeként úgy nyilatkozott, hogy szeretne segíteni az induló kormányzatnak. Még mindig szeretne segíteni neki?


Persze. A kormányzati feladatok ellátásában az ember lehetőségei szerint segít. Ez nem a kormányról szól, hanem az ügyről, adott esetben a sportról, amely mindnyájunkat integrálhat. Nincsen baloldali meg jobboldali sport. Vagy van eredményesség, vagy nincs. Vagy foglalkozunk a gyerekekkel, vagy nem. Vagy lesz itt egy jó nemzeti sportstratégia, vagy nem lesz.

Megalakulása óta vezeti a Magyar Önkormányzatok Szövetségét. Hogyan halad az együttműködés a jelenlegi kormányzattal?

A választások után a hét országos önkormányzati szervezet elnökei leültek tárgyalni, és összeraktunk 12 olyan pontot, amelynek az elfogadása segíthetné a közös munkát. A 12. pont az, hogy érdemi érdekegyeztetést szeretnénk a kormánnyal, partneri együttműködést kérünk a civil szféra számára. Az önkormányzatok tízmillió embernek szolgáltatnak. A közszolgáltatások 76 százalékát mi látjuk el. Ha gyengék vagyunk, az rontja a kormányzat munkájának a hatékonyságát is. Ezért gondoljuk, hogy érdemes lenne az önkormányzati érdekegyeztetést magasabb szintre emelni. A kormány eddigi működése alatt azonban még nem kaptunk meghívót érdemi egyeztetésre, bár tény: a választójogi törvénnyel kapcsolatban kikérték a véleményünket. Azt gondolom, hogy az első nagy konzultáció a költségvetés kapcsán várható. Meglátjuk, akkor lesz-e mód a stratégiai kérdések kibontására.


A költségvetés vitája persze már az önkormányzati választások után lesz. Addig kiderül, hogy narancsszínbe borul-e az egész ország. Hogy maradnak-e egyáltalán olyan erős emberek, akik nem tagjai a Fidesznek. Például Gödöllő élén. Ha nem, akkor a Fidesz-vezérkarnak a jövőben már csak önmagával kell egyezkednie.


Azért a parlamentben elég sok nagy település polgármestere ott van. Akiknek a döntéseiket meg kell beszélniük a helyi képviselő-testületekkel is. Bízom abban, hogy hatékonyan fogják az önkormányzati érdekeket képviselni. Ha én polgármester maradok, és a szövetségben újra megválasztanak, akkor továbbra is szakmai álláspontot fogok képviselni, és ezután sem politikai lavírozás határozza majd meg a véleményemet.


Csalódott? Keserűen megy neki a választási kampánynak?


Nem. Én versenyző alkat vagyok. Több mint harminc éven át vívtam élesben a páston. Nem félek az ellenféltől, és tudom, hogy nekem kell jobbnak lennem. Nem azért vagyok csalódott, mert indul ellenem valaki, hanem mert elismert, országos politikusok nem vették komolyan azt, amiben megállapodtak. Számomra a kézfogás fontosabb minden papírnál. Én tartottam magam a megállapodáshoz. A partnereim meg felrúgták. Ennyi ez a történet. És nem is hiszem, hogy nekem erről többet kellene mondanom. Vagy kombinálnom kellene, hogy vajon mi lehet a háttérben. Számomra az a lényeg, hogy el tudok számolni a rám bízott közpénzzel, a rám bízott feladattal, és vannak elképzeléseim az eddigi dinamikus fejődés folytatására. Ezek az elképzelések pedig akkor is megvalósíthatóak, ha valakik valahol görbe szemmel néznek rám vagy Gödöllőre. Az uniós pályázatok nem lehetnek pártpolitika-függők: az elnyerésükhöz – mint a korábbi, irántunk különösebb baráti érzelmeket nem mutató kormány regnálásának idején is – felkészültségre van szükség. Ma már egy város élén kevés az, ha valakinek van párttagkönyve, vagy jó hátszelet kap.

Barát József 



Vissza