Elfogadhatatlan a közoktatás átalakításának a terve – Gémesi György a Rádió Orientben
Hír
2016-06-06
Indokolatlannak tartja a kormány jelenlegi tervét Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnöke, miszerint 2017-től minden iskola működtetését és fenntartását az állam látná el. Úgy véli, az elmúlt három évben nem volt probléma az önkormányzat által működtetett intézményekkel, a feladatokat pedig sokkal hatékonyabban lehet helyben ellátni.
Indokolatlannak tartja a kormány jelenlegi tervét Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövet- sége elnöke, miszerint 2017-től minden iskola működtetését és fenntartását az állam látná el. Úgy véli, az elmúlt három évben nem volt probléma az önkormányzat által működtetett intézményekkel, a feladatokat pedig sokkal hatékonyabban lehet helyben ellátni.
Az önkormányzatiság, és a helyi társadalom önrendelkezési jogának alapvető értékét veszi el az új törvényjavaslat, amely ha életbe lép, akkor az a 2800 iskola is állami működtetésű lesz, melyeknek egyelőre csak a fenntartása állami – mondta Gémesi György, aki hangsúlyozta, helyben sokkal hatékonyabban ellátható feladatokról van szó, amellett, hogy a gyerekekkel, a szülőkkel és a pedagógusokkal kialakított kapcsolat is romlana állami működtetés alatt.
Kifejtette, amennyiben 56 irányító szervezet lesz, akkor ezek mindegyike alá mintegy 70-80 iskola fog tartozni, ami egy külön szakmai apparátust igényel. Ahogy a feladat távolodik a felelőstől azzal párhuzamosan csökken majd a hatékonyság – véli.
Gémesi György elmondta, az elmúlt három évben nem volt probléma az önkormányzat által működtetett intézményekkel, s véleménye szerint a Klik bukását próbálják a vegyes irányítású – államilag fenntartott, de önkormányzatok által működtetett – iskolák számlájára írni. Kifejtette, az új rendszer a költségeket csak növelni fogja, mivel jó pár olyan tétel felmerülhet fel, amelyet helyben költséghatékonyabban lehetne megoldani.
A polgármester szerint 1990 és 2012 között az önkormányzatok csupán 20 százalékának lehetett gondja a finanszírozással, nekik is csak azután, hogy kivonult mögülük az állam. Azóta már csak közel 3000 iskola működtetése maradt a nagyobb településeknél, amelyek el is látták feladataikat. Ha azonban ezen iskolák infrastrukturális környezete, tornatermei is centralizálódnak, akkor azon pénzek is az államhoz kerülnek, amelyek bevételi forrást biztosítottak az önkormányzatoknak, amennyiben például szabadidős tevékenységre kiadtak egy tornatermet.
A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségével közösen a Magyar Önkormányzatok Szövetsége kiadott egy nyilatkozatot, amelyben kifejtették kompromisszumos javaslatukat. Kezdeményezték, hogy bárki önkéntesen vállalhassa a működtetést, vagy a működtetést és a fenntartást is, arányos finanszírozás mellett, a működés ellenőrzését pedig végezze az állam.
Egyelőre 55 önkormányzatnál működik Pest megyében a Magyar Államkincstár központi szerverére kötött ASP informatikai rendszer, amelynek Gémesi György szerint egyenlőre sok a hiányossága. Az elnök kifejtette, ez egy olyan központi adattár, amibe az érintett tudta nélkül is bármikor bele lehet nyúlni, ráadásul meglátása szerint olyan szintű gyámságot látna el az önkormányzatok fölött, amely szembemegy az autonómiájukkal, s a saját bevételeiket nagy eséllyel nem ők oszthatnák el ebben a rendszerben. Mindezek mellett jókora többletmunkát is ró adminisztráció területén kollégáira.
A hibáktól függetlenül azon kis településeknek nyújthat segítséget a rendszer, ahol nincs elég szakember, ugyanis az ASP végzi helyettük az összes költségvetési és könyvelési feladatot – tette hozzá Gémesi György. A Magyar Önkormányzatok Szövetsége az szeretné elérni, hogy önkéntes, és ne kötelező alapú legyen a rendszer, amit egyelőre csak az 5000 főnél kevesebb lakosságú településeken tervez bevezetni a kormány.
A beszélgetés itt hallgatható meg.
Forrás: OrientPress Hírügynökség