Bajban vannak az önkormányzatok a lejáró kötvények miatt
Hír
2012-11-25
Több város és megye költségvetése is összeomolhat őszre a korábban kibocsátott kötvények lejárata miatt. A Magyar Önkormányzatok szövetségének elnöke, Gémesi György szerint azonnali pénzügyi segítségre és hosszú távú stratégiára lenne szükség.
Több város és megye költségvetése is összeomolhat őszre a korábban kibocsátott kötvények lejárata miatt. A Magyar Önkormányzatok szövetségének elnöke, Gémesi György szerint azonnali pénzügyi segítségre és hosszú távú stratégiára lenne szükség.
1000 milliárd forint - ennyire rúg az önkormányzatok adósságállománya. Az ÁSZ legfrissebb adatai pedig arról számolnak be, hogy a helyhatóságok tulajdonában álló cégek garancia- és kezességvállalása már tavaly év végére túlszárnyalta a települések összes vagyonát, amelyet 11 milliárdra taksálnak.
Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) elnöke szerint a sorozatos forráskivonás az oka a jelenlegi csődközeli helyzetnek, hiszen az önkormányzatok 2006 óta kötvénykibocsátással foltozgatták a helyi költségvetési lyukakat.
"Egyrészt a települések és a megyék azért vették fel, hogy az uniós pályázatoknak az önrészét ki tudják fizetni, vagy volt olyan aki bizony már a működési feltételeket nem tudta biztosítani' – mondta.
"Somogy sem kivétel az elmúlt években folyamatos elvonásai nehéz helyzetbe hozták a megyét. Az idei 1000 millió forintos megszorítás akár végső csapást is mérhetett volna a megyére. Gelencsér Attila közgyűlési elnöknek azonban sikerült egy hároméves adósságtörlesztési moratóriumot kiharcolnia, és megegyeznie egy bankkal mely kivásárolta az önkormányzat hiteleit. Így a törlesztést a többi önkormányzattól eltérően csak 2013- ban kell elkezdeni törleszteni.
A többi helyhatóságnak már az idén idén eleget kell tennie ennek a feladatnak. Ezeknek a működésképtelenség határán táncoló önkormányzatoknak azonnali segítségre, konszolidációra van szüksége. Az új kormány ebben a kérdésben nem késlekedhet" - mutatott rá Gémesi György.
"Van ma a költségvetésnek egy olyan fejezete, amely a működésképtelen vagy forráshiányos önkormányzatoknak plusz állami forrást működési forrást biztosít. Én első körben ennek a keretnek a megemelését tartanám szükségesnek és valóban indokolt esetben egyelőre az életben tartáshoz csöpögtetni azokat a forrásokat, amelynek következtében elkerülhető a nagyobb a baj. Mindez azonban nem elegendő. Aki szerint szükséges az egész önkormányzati rendszer átvilágítása is. Meg kell vizsgálni, hogy minden esetben indokolt volt -e a hitelfelvétel. A jövőben pedig összhangba kell hozni a helyhatóságok feladatait és a hozzájuk rendelt pénzügyi forrást."