Az önkormányzat jó gazdája a rábízott feladatnak és vagyonnak
Hír
2012-09-25
A Magyar Önkormányzatok Szövetsége újabb két megyében folytatta konzultáció-sorozatát. Fejér megyében Martonvásár városában, míg Veszprém megyében Jásd községben találkoztak a polgármesterek.
A rendezvénynek helyszínt biztosító települések polgármesterei is kiemelték a konzultáció fontosságát: Dr. Szabó Tibor, Martonvásár Város vezetőjeként ismertette az önkormányzati reform településre gyakorolt hatásait, felhívva a figyelmet a kitörési pontokban rejlő lehetőségekre, míg Nagy Csaba, Jásd Község polgármestere külön örömének adott hangot, hogy az általa vezetett kistelepülés adhat otthont a Veszprém megyei rendezvénynek.
A konzultáció témáját az önkormányzati rendszer átalakításának legaktuálisabb fejleményei alkották. Dr. Gémesi György, MÖSZ elnök különösen fontosnak nevezte, hogy a magyar kultúra elválaszthatatlan, szerves részét képező kistelepülési rendszer a jövőben is fennmaradhasson. Aggodalmának adott hangot, hogy a reform számos intézkedése – 2000 főnél kevesebb lélekszámú település hivatalainak megszüntetése, a köznevelési intézmények átszervezése, járási rendszerek kialakítása – nem a kistelepülésen élők érdekeit szolgálja, az ott élőket kiszolgáltatottabbá teszi.
A kistelepülési hivatalok bezárása kapcsán a MÖSZ elnöke ismételten felhívta a figyelmet arra, hogy az ebből remélt – maximum néhány milliárd forintos – megtakarítás által okozott kár visszafordíthatatlan folyamatokat indíthat el. Az iskolák átvétele kapcsán ismertette a Széll Kálmán Tervben, valamint az előző nap MÖSZ által szervezett konferencián elhangzottakat: mely szerint az állam úgy válik fenntartóvá, hogy az ingatlanok tulajdonjoga az önkormányzatoknál marad. Az oktatás színvonalának a fenntartóváltást követő fenntartása kapcsán kiemelte: kulcskérdés, hogy 2013-ban mekkora pénzből gazdálkodhatnak a települések, lesz e lehetőségük emelt színvonalú szolgáltatások biztosításához hozzájárulni.
„A járási rendszer kialakításakor, annak működése kapcsán a szakmaiságnak kell érvényesülni!” – összegezte a korábbi konzultációk tapasztalatait a MÖSZ elnöke. Hangsúlyozta a Szövetség álláspontját, miszerint a járási hivatalok vezetése szakemberek révén kellene, hogy történjen, akik kinevezésekor a hivatal illetékességi területén lévő polgármesterek támogatására lenne szükség! „Ez biztosíthatná a megfelelő társadalmi kontrollt!” – tette hozzá.
A MÖSZ elnöke kiemelte, hogy a települési önkormányzat által létrehozott vagyon az adott közösséget kell, hogy megillesse, s hangsúlyozta: a Magyar Önkormányzatok Szövetsége tiltakozik azon döntések ellen, amikor az önkormányzatok vagyonát egy tollvonással térítésmentesen elveszi az állam.
A hozzászólások során többen felhívták a figyelmet az átalakításban rejlő bizonytalanságokra, nehézségekre. A Fejér megyei konzultáció során Ugron Zoltán, Mány Község polgármestere a reform kistelepülésekre háruló veszélyeire hívta fel a figyelmet. Garaguly Tibor, Etyek polgármestere – megerősítve Gémesi György által elmondottakat – egyértelművé tette, hogy az oktatási intézményt leggazdaságosabban s leghatékonyabban helyben lehet fenntartani. Veszprém megyében a felszólalók az átalakítások kistelepüléseket ellehetetlenítő hatásait emelték ki. Balassa Balázs, Szigliget polgármestere is hangsúlyozta, hogy helyben a polgármesterek felelősséggel viseltetnek a településért, szolgálva a közösség érdekeit! A társadalmi kontroll azt is elősegíti, hogy az önkormányzat jó gazdája a rábízott feladatnak és vagyonnak! – tette hozzá.