2025. 404:en:January 7. Attila, Ramóna napja van
MÖSZLAP
MÖSZLAP

möszlap

„Nem leszek Magyarország miniszterelnöke” – Gémesi György Rádió Orientben

Hír

2013-10-31


Gödöllő polgármestere a politikai élet méltatlan küzdelmei helyett városát szeretné újjáépíteni, egy békés és fejlődő településsé alakítani. A MÖSZ elnöke a politikai csatározások helyett a rezsicsökkentés hulladékgazdálkodásra gyakorolt negatív hatásaira kíván rámutatni. A hiányzó források miatt pár hónapon belül leállhat a működés – ez pedig 5-6 millió embert érintene. Gémesi György a jövő évi költségvetés kapcsán egy puffer rendszer kialakítását hangsúlyozta Rádió Orientben.



Gödöllő polgármestere a politikai élet méltatlan küzdelmei helyett városát szeretné újjáépíteni, egy békés és fejlődő településsé alakítani. A MÖSZ elnöke a politikai csatározások helyett a rezsicsökkentés hulladékgazdálkodásra gyakorolt negatív hatásaira kíván rámutatni. A hiányzó források miatt pár hónapon belül leállhat a működés – ez pedig 5-6 millió embert érintene. Gémesi György a jövő évi költségvetés kapcsán egy puffer rendszer kialakítását hangsúlyozta Rádió Orientben.


Le fog állni a hulladékszállítás

Nyílt levéllel fordult Gödöllő hulladékgazdálkodási társasága Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszterhez, amelyben a szemétdíj csökkentésének és a kiesett források eredménytelen pótlásának következményeire hívta fel a figyelmet. Az október közepén postázott állásfoglalásra nem érkezett válasz, így a polgármester további lépéseket, a kérdésben érintett szereplők tárgyalását kezdeményezi.

„A non-profit önkormányzati társaság költségvetésébe nincsen beépítve a szemétdíj csökkentése, a lerakói járulék, a banki átutalási adó, az útdíj, valamint a telefonjáradék sem. A bevételkiesés ellehetetlenítette a szolgáltatást, a gazdasági társaság 1-2 hónapon belül leállhat. Ez Gödöllő esetében 106 települést és 360 ezer embert, míg országos szinten 5-6 millió állampolgárt érintene.”

A gödöllői hulladékgazdálkodási társaság minden ésszerű gazdálkodási megoldást bevezetett, azonban a folyamatosan szűkülő mozgásteret nem tudja kezelni. Jelenleg az uniós pályázati forrásból megvalósult hulladéklerakó árképzésében szereplő újraképzési költség kompenzálja a kieséseket, azonban ez a forrás pár hónapon belül kimerül.

Gémesi György elmondta, a hiányzó összegeket nem fizethetik ki az önkormányzatok – ez a lépés ellentétes a szennyező fizet uniós alapelvvel. „A támogatást nem a szennyezőanyag hulladékgazdálkodási árába kell adni, hanem a szociális területen kell folyósítani” – utalt a polgármester a rezsicsökkentés hibáira.

Hozzátette: az önkormányzatok átvállalása uniós szerződést sértene, a támogatás visszafizetését vagy felfüggesztését vonná maga után. A kompenzáció alternatívái közül a lerakási díjakból beérkezett három milliárd forint visszaosztása jelenthetne megoldást, azonban Gémesi György rámutatott arra, hogy a rendszerből kivont 5-15 milliárdos hiány kielégítéséhez ez kevés.

A gödöllői hulladéklerakó az uniós megállapodás értelmében szelektálja a szemetet. A szétválogatás mechanizmusához azonban nem társul megfelelő háttérfeldolgozó ipar, szükséges a kapacitások további növelése. A polgármester elmondta, a műanyag részét átveszi a Váci Cementmű, azonban a gyár kapacitásának mérséklődésével csökken az újrahasznosított palackok aránya.

„A jövő feléléséről van szó, ezért a drágaság nem lehet kifogás. Meg kell találni az újrahasznosítható hulladék helyét” – emelte ki a Rádió Orient vendége, majd hozzátette: a PET-palackokra kivetett járulék önkormányzatoknak visszaosztott aránya is a kintlévőségek között található. Az állam 57 millió forinttal tarozik az önkormányzatnak. Ez ugyan nem oldaná meg a 280-300 millió kiesést, azonban tovább növeli a hiányt.


Puffer rendszer kellene a 2014-es költségvetésben

A jövő évi költségvetés sem ad pluszforrást az önkormányzati szövetségek által benyújtott állásfoglalás szerint. „A feladatfinanszírozás csak papíron létezik, a valóságban csak részlegesen valósul meg a rendszer. Fő probléma, hogy az elvett összegeket nem pótolja az állam. A rendszerben jelenleg 45-50 milliárd forintos bevételkiesés van, a kompenzáció hiába indult el, sok esetben elégtelennek bizonyult.

A 2014-es évben puffer rendszert kellene beépíteni a struktúrába, amelyből a rászoruló települések forrás kiegészítésre pályázhatnának” – magyarázta a megoldást a polgármester. A költségvetések áttekintése után így a feladatfinanszírozás elve szerint biztosítani lehetne a forrásokat. A belügyminisztériumi 40 milliárdos tartaléka erre megfelelő lenne, azonban ki kéne alakítani a pályázás szabályait és kritériumait.

Az állásfoglalás felhívja a figyelmet az önkormányzatok belső ellenőrzésének fontosságára, amire szintén nincs forrás. „Ez nem belső elhárítás, a kormányzat és az önkormányzat részéről is kívánatos jelenség.” A szakmai csapat segítheti a helyi jogalkotást, döntéshozást és gazdálkodást. A szakmai segítség eleme az a 20 állomásos konferencia, amely az Állami Számvevőszék közreműködésével zajlik. Gémesi György kiemelte, az ÁSZ szerepe meghatározó a kérdésben, jó, hogy van aktív önkormányzati oldala a hivatal munkájának.


Nem leszek az MDF elnöke

Gödöllő polgármesterét Herényi Károly egy televíziós interjúban az MDF lehetséges újjáépítőjeként nevezte meg. A polgármester a kijelentéssel kapcsolatban elmondta, az elkövetkező öt évben fő célja Gödöllő újjáépítése. „Nem kívánok részt venni a nagy és méltatlan versenyben, sokkal jobb terveim vannak a következő időszakra. A várososomat szeretném továbbalakítani – itt számítanak rám az emberek.

Modellként szeretném bemutatni, hogy Budapest mellett meg tud maradni egy dinamikusan fejlődő, gondolkodásában megfiatalodott békés kistelepülés. Nem leszek Magyarország miniszterelnöke. Ennek ellenére megtisztelő, hogy rám gondoltak, munkám elismeréseként tekintek a kijelentésre.” – reagált a polgármester a média megjelenésre.

 

Forrás: OrientPress Hírügynökség


Vissza